Miks C12wood?

Keemiliste elementide perioodilisustabelis on süsinik (tähis „C“) 12. kohal. Kuigi süsinikku on võrreldes näiteks raua, hapniku ja räniga Maal suhteliselt vähe, on see elusorganismide jaoks hädavajalik, sest see on kõigi orgaaniliste molekulide (nt valkude, süsivesikute ja DNA) põhikomponent - meil on süsinikupõhine elu. Toorainena kasutan puitu (ingl. keeles „wood“), milles põhiline keemiline element on jällegi süsinik. Põletamisel moodustub puidu pinnale veel täiendav söekiht. Siit ka kaubamärk C12wood – jätkusuutlik disain elu alusest.

Kes ma olen?

Hobikorras hakkasin puidust erinevaid asju tegema juba põhikoolis. Õnneks oli koolis korralik töökoda ja entusiastlik tööõpetuse õpetaja, kelle juhendamisel sain puidutöö huviringis esimesed kogemused puidust „päris“ asjade tegemises. Vahelduva eduga olen puidust asju, sh mööblit teinud või restaureerinud üle 15 aasta. Nüüdseks on mul maakodus oma väike töökoda – see võimaldab puidutööga süsteemsemalt tegeleda ning hobist kujundada professionaalne ettevõtlus. 

Mis materjali kasutan?

Eks aja jooksul olen asjade tegemiseks kasutanud ja kasutan ka edaspidi erinevaid puuliike. Minu absoluutseks lemmikuks on kujunenud saarepuu – seda nii materjali tugevuse, hea töödeldavuse kui ka dekoratiivse välimuse tõttu. Tooraineks kasutan kohalikku ja/või kohalike saeveskite toodetud toormaterjali. Paljudel juhtudel tean täpselt kohta, kus konkreetne puu kasvas, näiteks meie pere maakodu hoov või siis naaberküla kraaviäärne. Päris kõikide plankude täpset päritolu ma küll ei tea, küll olen kindel, et need on pärit Eestist. Minu jaoks on võõras kohati sõna otseses mõttes teiselt poolt maakera kasvanud puidu kasutamine - hoiaks oma ökoloogilise jalajälje ikka võimalikult väikese!  Kui puu on juba maha võetud, siis kasutan seda maksimaalselt ära - ka mõnesentimeetrilise läbimõõduga oksast saab näiteks suurepärase noahoidja teha. Samuti hindan ja kasutan taaskasutatud puitu, minu jaoks on väärtuslik materjal nii kokku kukkunud puukuuri sarikad, vanad põrandalauad kui ka ajaloolise kõrtsihoone laetalad. Ka metsas aastaid tagasi surnud ja maha kukkunud puust saab unikaalseid asju valmistada.  

Miks söestatud puit?

Naljaga pooleks ütlen, et mul on praegu must periood. Olen enda jaoks avastanud iidse Jaapani Yakisugi tehnoloogia – puidu põletamisega tekitatakse puidu pinnale kaitsev söekiht. Ühendades tuhandete aastate kogemuse tänapäevaste viimistlusvõimaluste ja disainiga ongi tulemuseks unikaalsed funktsionaalsed sisekujunduselemendid ja mööbliesemed, mis kaunistavad iga kodu, olgu selleks siis traditsiooniline Eesti rehielamu või modernne korter pilvelõhkujas.

Esimesed söestatud puidust lõikelauad tegin umbes neli aastat tagasi. Kasutan neid siiani intensiivselt oma koduköögis, samuti olen neid testimiseks jaganud sõpradele-tuttavatele. Nelja-aastase katseperioodi tulemusena saan väita, et kuigi noaga lõikamine jätab lõikelauale jäljed ja pestes saavad lõikelauad pidevalt märjaks, hoiavad lõikelauad väga hästi kuju ja ka värvi – kasutusjälgedest hoolimata näevad need jätkuvalt head välja! See annab kindluse ja julguse pakkuda oma loomingut veebipoe vahendusel ka Sulle – ma ise usun oma toodetesse!

Head ostlemist ja kasutamist!

Indrek

C12wood asutaja ja omanik